Samochody Osobowe

Samochody Osobowe

SAMOCHODY OSOBOWE

Klient, przedstawiając pojazd osobowy do badania okresowego, powinien posiadać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tymczasowy dowód rejestracyjny lub skierowanie na badanie okresowe z wydziału komunikacji, lub organu kontroli drogowej.

Badania okresowe rozpoczyna się od pobrania danych pojazdu z CRP i pobrania opłaty za badania okresowe.

Zakres badania okresowego obejmuje:

 1. Sprawdzenie cech identyfikacyjnych tj. nr VIN, danych zawartych na tabliczce znamionowej i porównaniu zgodności tych danych z dowodem rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie oraz porównanie tych danych z bazą CEP. Sprawdzamy stan tablic rejestracyjnych pojazdu i prawidłowość oznaczeń.
 2. Sprawdzamy dodatkowe wyposażenie pojazdu.
 3. Stan techniczny ogumienia i odpowiedni dobór do pojazdu (index prędkości i obciążenia)
 4. Prawidłowość działania i ustawienia świateł oraz kontrolek wewnątrz pojazdu.
 5. Sprawdzamy hamulce — skuteczność i równomierność hamowania, stan przewodów hamulcowych, tarcz i klocków, czy pojazd nie ma wycieków z układu hamulcowego.
 6. Stan techniczny zawieszenia: tj. sprawdzenie luzów, felgi met-gumowych, stanu resorów, sprężyn i amortyzatorów.
 7. Prawidłowość działania układu kierowniczego. Stanu połączeń, ( końcówki, drążki kierownicze, krzyżaki kolumny kierowniczej) sprawdzenie, czy nie ma wycieków z układu wspomagania (jeśli jest hydrauliczny). Na płycie najazdowej kontrolujemy zbieżność czy w znacznym stopniu nie odbiega od normy.
 8. Kontrolujemy stan instalacji elektrycznej ( mocowanie przewodów, izolacje i stan połączeń).
 9. Stan techniczny podwozia i nadwozia. Sprawdzamy stan techniczny wyposażenia wewnątrz pojazdu (pasy bezpieczeństwa, siedzenia, kierownica, szyby pojazdu i tp/). Kontrolujemy czy pojazd nie posiada nadmiernej korozji.
 10. Stan techniczny układu wydechowego, emisji zanieczyszczeń gazowych ( analiza spalin ) lub zadymienia w samochodzie z silnikami Diesla. W samochodach benzynowych wyprodukowanych od 2003 sprawdzamy testerem system OBO.

Jeżeli pojazd jest wyposażony w instalację gazową, dodatkowo sprawdzamy stan instalacji oraz poprawność montażu. Przed rozpoczęciem badania okresowego pojazdu z instalacją gazową Klienta przedstawia protokół z TOT odbioru zbiornika lub zbiorników gazowych.

Jeżeli pojazd jest przystosowany do nauki jazdy lub TAXI również przeprowadzamy czynności sprawdzające warunki dla wyżej wymienionych pojazdów oraz dodatkowe wyposażenie.

Każde badanie okresowe kończy się wynikiem Pozytywnym lub Negatywnym

Jeżeli wynik jest Negatywny usterki zostają wpisane w bazie CEP oraz na zaświadczeniu, które otrzymuje Klient. Usterki należy usunąć i przed upływem 14 dni powtórnie zgłosić się na stację celem sprawdzenia wypisanych usterek. Po upływie 14 dni badanie okresowe wykonuje się od nowa.

Diagnosta, oceniając usterki, posługuje się tabelą usterek, która dzieli je na trzy kategorie.

 1. Usterki drobne % wynik badania — Pozytywny

 2. Usterki istotne % wynik badania — Negatywny

 3. Usterki zagrażające bezpieczeństwu: wynik badania — Negatywny i należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

X